Pilotní průkaz elektronicky

aktualita

A je tu doba, kdy už nemusíte telefonovat do rejstříku LAA, kdy už nemusíte čekat, až k vám dorazí váš pilotní průkaz fyzicky, ale můžete si jej hned stáhnout ze svého účtu na webu LAA ČR.

více...

Termíny kurzů a výletů 2021

aktualita

Z důvodu Covid-19 si škola si vyhrazuje právo upravovat termíny kurzů a výletů dle aktuální situace a omezení jak u nás tak i případně v zahraníčí. O změnách se budeme snažit informovat s dostatečným předstihem. Děkujeme za pochopení.

více...

Létání na navijáku 2020

aktualita

V sobotu 16.5.2020 proběhlo úspěšně měření charakteristiky tahu na našem navijáku a k jeho opětovnému schválení do provozu!
Sezona 2020 může začít!!!

Informace k navijáku:
Naviják pro paragliding je zařízení umožňující pomocí 1,5 km dlouhého lana vytáhnout pilota běžně do cca 300 – 500 m výšky nad terénem. Za příznivých podmínek nejsou výjimkou vleky ještě vyšší.

Létá se na předem domluvených letištích nebo vhodných travnatých plochách s dobrým přehledem. Naše škola nejčastěji využívá letiště Borotice nedaleko Znojma. Náš naviják je však v případě zájmu snadno dopravitelný na libovolné místo v ČR.

Naviják je v provozu každý pátek až neděle za příznivých povětrnostních podmínek a dostatečného zájmu pilotů.
Při příjezdu na letištní plochu a pohybu po ní je nutné dát pozor na provoz na letišti a řídit se pokyny instruktora. Musí také dodržovat letištní řád a koordinační směrnice pro provoz navijáku.
Nově příchozí piloti se z důvodů bezproblémového a bezpečného provozu prokáží pilotním průkazem, technickým průkazem a certifikátem o zákonném pojištění padáku.

Startuje se vždy proti větru. Pilot má padákový kluzák předem správně rozložený na zemi, takže start je bezproblémový a velice snadný. Tah, jakým je pilot tažen vzhůru je přesně dán podle jeho váhy a velikosti padákového kluzáku. Není proto problém vytáhnout lidi s malou hmotností, nebo třeba tandem. Po dosažení maximální výšky se pilot jednoduchým pohybem od lanka odpojí a dále pokračuje v letu. Žáci a piloti s menšími zkušenostmi létají za klidných podmínek, zkušení piloti se rádi nechají vytáhnout do termiky. Přistát se může opět na místě startu. Stačí se opět připnout a znovu letět. Bez jakékoli námahy je tak možné létat celý den.

Piloti i žáci jsou spojeni s instruktorem vysílačkou a řídí se jeho pokyny. Na místě startu je také druhý instruktor (poučená osoba), který žáka nebo pilota na let připraví a vysvětlí mu průběh startu.
Létání na navijáku je bezpečné a není nijak fyzicky náročné.

Ceny vlekání:
Základní kurz létání na navijáku (školení + 6 vleků) 1 500,- Kč
1 let 250,- Kč
Permanentka (5 letů, platnost do konce roku) 1 100,- Kč
Permanentka (10 letů, platnost do konce roku) 1 800,- Kč
Tandem (pouze vlek) 600,- Kč

Technická data navijáku:
- Hydrodynamický měnič zajišťující plynulou regulaci tahu
- Automatické omezení maximální tažné síly
- Motor – čtyřdobý vzduchem chlazený čtyřválec VW Brouk
- 2 diskové bubny se zvýšenou boční stěnou pro návin lana
- Brzdy - mechanické bubnové
- Lano – průměr 2,24 mm, pevnost drátu v tahu 1960 Mpa, únosnost lana 4,714 kN
- Sekací zařízení – 2 protichodné ocelové břity, jeden pevný, druhý pohyblivý

Létající virus a kurzy paraglidingu

aktualita

Zdraví je na prvním místě, i když současná situace s Koronavirem není jistě lehká pro nikoho z nás. Je třeba na ní hledat i pozitivní stránky věci: teď můžeme trochu zpomalit, zamyslet se, třeba přehodnotit svůj dosavadní způsob života, být více s dětmi a nejbližšími…

My jsme kompletně na leteckou sezónu připraveni, ale vzhledem k současné situaci kolem koronaviru budeme muset termíny kurzů upravovat (zahajovat, posouvat) dle aktuálního stavu – což jsme ostatně dělali mnohokrát i v minulosti s ohledem na počasí …

Jak to tedy bude letos vypadat?

Stále je možné posílat přihlášky na Základní, Seznamovací i Motorové kurzy a na všechny výlety!

V případě potřeby počítáme i s vypsáním nových termínů Základních a Pokračovacích kurzů během léta nebo podzimu.

- Základní a Seznamovací kurzy
S plánovanými termíny počítáme a jsme připraveni se plně věnovat novým žákům i pilotům. O tom, zda nám bude okolnostmi umožněno kurz spustit, rozhodneme dle aktuální situace před jeho zahájením. Když kurz nebude, tak všichni přihlášení účastníci mohou využít zaplacenou zálohu pro rezervaci volného místa v libovolném termínu. A to opakovaně tak dlouho, dokud si všichni nezalétáme!

- Pokračovací kurzy, Pokurzovky a výlety
se rozeběhnou v návaznosti na Základní kurzy. Podle možnosti budeme využívat terény v ČR – Beskydy, Raná …, v řešení je také zprovoznění navijáku. Lze jen stěží odhadnout, kdy opatření spojená s ochranou obyvatelstva skončí a umožní nám výcvik a létání v zahraničí, proto budeme o uskutečnění výletů a Pokračovacích kurzů v cizině včas informovat.

- Dárkové poukazy
Platnost dárkových poukazů prodloužíme podle potřeby do příštího roku.

Technické kontroly motorových krosen a uvádění nových paramotorů do provozu lze i nadále provádět po předchozí domluvě s Jožkou na tel: 608 040 439. Stejně tak i přebalování záložních padáků.

Nebojte se, naše kurzy i výlety na vás počkají - ty již objednané i ty na které se chystáte teprve přihlásit. Teď si doma odpočiňte a až problémy s Koronavirem přejdou, užijeme si paragliding dvojnásobně!

Trpělivost, klid, ale hlavně zdraví vám přeje tým Letecké školy

Upřesnění k usnesení vlády č. 215 ze dne 15. 3. 2020

Dne 16.3.2020 byla na webu LAA ČR publikována prvotní informace po prostudování usnesení vlády č. 215 ze dne 15. 3. 2020 o zákazu volného pohybu osob na území České republiky s výjimkou cest do zaměstnání, do zdravotnických zařízení, za rodinou a dalších nezbytných cest. Z něj je zřejmá informace, že volné létání se všemi druhy sportovních létajících zařízení není uvedeno ve výjimkách z tohoto rozhodnutí, a tedy to nelze chápat jinak, než že je zakázáno. Od té doby jsme k uvedené problematice obdrželi množství dotazů od pilotů i inspektorů, a také jsme na toto téma zaznamenali bouřlivou diskuzi na sociálních sítích. Považujeme za vhodné v této situaci uvést informace, které máme v této chvíli k dispozici a jak je chápeme.

více...

Rozhodnutí vlády o zákazu volného pohybu osob

aktualita

Vláda rozhodla s účinností od 16. března 2020 od 0.00 do 24. března 2020 do 6.00 o zákazu volného pohybu osob na území České republiky s výjimkou cest do zaměstnání, do zdravotnických zařízení, za rodinou a dalších nezbytných cest.
Ve výjimkách tohoto rozhodnutí pro „další nezbytné cesty“ není sportovní a rekreační létání uvedeno.
Volné cestování (létání) se všemi druhy sportovních létajících zařízení, podobně jako jiné druhy volného cestování, je tedy zakázáno.

více...

Technické kontroly padáků firmy Gradient

aktualita

Inspektor techniky Milan Kameníček (Malin) vydal nové pokyny k provedení technické kontroly u padáků firmy Gradient.

více...

Prohlášení ohledně firmy Gradient

aktualita

Firma Gradient oznamuje pilotům, že na ni byl podán návrh na insolvenci. Návrh podal její majitel. Vzhledem k této události jsme omezili příjem technických kontrol z důvodu možného zmrazení veškerého majetku nacházejícího se v provozovnách firmy. Věříme, že se situace rychle vyřeší, bude rychle ustanoven insolvenční správce a po dohodě příjem technických kontrol bude opět obnoven. Nyní můžeme přijmout pouze omezeně padáky, kterým vypršela TK, a to po telefonické dohodě.
Začátkem příštího týdne budeme informovat o možné alternativě pro kontroly a servis.
Děkujeme za pochopení a omlouváme se našim klientům, ale i my jsme vzniklou situací zaskočeni a zklamáni.
Milan Kameníček
Inspektor techniky PK

Destrukce karabiny z hliníkové slitiny!

aktualita

O problému s Al karabinami jsme informovali již dříve Viz: Nariadenie HT01/2020zo dňa 9.1.2020!
Doporučení hlavního inspektora techniky PK a MPK LAA ČR, které vyjde i v lednovém čísle časopisu Pilot si můžete přečíst již nyní v odkazu níže.soubor ke stažení: 13-pouzivani-al-karabin.pdf

Leteckými sportovci roku 2019 jsou rogalisté Adam a Teplý

aktualita

Ve čtvrtek 23. ledna v sále divadla Image Black Light Theatre na Národní třídě v Praze proběhlo slavnostní vyhlášení a ocenění vítězů v rámci galavečera Letecký sportovec roku 2019. Z rukou loňského šampiona Martina Šonky převzala toto ocenění dvoumístná posádka motorového závěsného kluzáku Matouš Adam a Ladislav Teplý z Letecké amatérské asociace ČR. Pilot Matouš Adam se stal nejmladším nositelem titulu letecký sportovec roku v historii, je mu teprve dvacet let.
Více informací naleznete v časopise Pilot a na webu airZone.TV kde je i kompletní záznam celé akce.

více...

POZOR!!! Bezpečnostní doporučení HI techniky PK a MPK k používání Al karabin!

aktualita

Zkontrolujte si důkladně stav vašich karabin! Příhoda z 9.1.2020 ze Slovenska je alarmující!!! Přečtěte si pozorně nařízení LAA SR!!!

více...

Nové stránky LŠJK!

aktualita

Dne 26.11.2019 spouštíme nové webové stránky naší školy. Některé detaily bude zapotřebí ještě "vychytat", tak prosím o trpělivost. Pokud narazíte na něco, co vám nefunguje nebo víte, že by mohlo fungovat líp, napište nám prosím. Budeme rádi za jakékoliv vaše připomínky, podněty a jakékoliv informace směřující k vylepšení našich služeb.

více...

Kancelář firmy Gradient a její servisní středisko se od 1.3.2019 nachází na nové adrese

aktualita

Kancelář firmy Gradient a její servisní středisko se od 1.3.2019 nachází na nové adrese:
GRADIENT s.r.o.
Riegrovy sady 1901
440 01 Louny
tel: +420 608 816 319

více...
jak začít létat?
jak vybrat správnou školu?
v čem jsme jiní, než ostatní?
up