NEVÁHEJ A LEŤ 2011

NEVÁHEJ A LEŤ 2011

Amatérské klání amatérských pilotů na zahájení letecké sezóny 2011 v Býkovicích. Neváhej a leť je tradiční akce a získává stále větší a vetší ohlas. Jak letos zabojovala 3 družstva o 3 první místa? Kdo vyhrál a kdo si odnesl domů medaile? Jaké disciplíny piloti absolvovali a kdo kolik dostal bodů??? Čtěte v reportáži...

První aprílový víkend pořádala naše škola další přátelské setkání pilotů, kteří si chtějí zalítat pro radost a přitom si trochu zasoutěžit a pobavit se. Letošní ročník akce s názvem „Neváhej a leť“ měl opět neobyčejný náboj veselé nálady a dobré pohody, způsobené zřejmě dlouhým čekáním na jaro a letové počasí. Do Býkovic se sjeli piloti ze všech koutů naší republiky a také velké množství diváků. Kromě jiných tu byli i zástupci z firem vyrábějících paraglidingovou výbavu (Petr Reček s partou od Macu, Viktor Procházka a spol.). Podívat se přijeli i profesionální piloti z reprezentace, aby zavzpomínali na staré dobré časy a začátky svého závodění – Michaela Machartová, Zdeněk Řezníček a Marek Schulz.

  = = =


Do soutěže se přihlásilo 17 amatérských pilotů. Je nutno zdůraznit, že všechny závody v Býkovicích jsou vždy organizovány hlavně pro zábavu a legraci. Přesto, že se létají běžné závodní disciplíny, vždy jde především o to zažít pohodový víkend, létat pro radost a nehrotit soutěžení do extrémů a zlomených vrtulí. Letos bylo pro piloty připraveno malé překvapení – soutěžit se bude v týmech! Každý bude létat sám, jak nejlépe umí, ale zároveň sbírat body i pro své družstvo, hrát a přemýšlet týmově. Pro hodnocení družstev v disciplínách budou započítávány výsledky 3 nejlepších pilotů z každého družstva. Na briefingu v pátek večer se soutěžící rozlosovali do 3 družstev a dostali první úkoly – vymyslet název svého soutěžního týmu, motto či pokřik a vyrobit vlajku svého družstva. Těchto úkolů se všichni zhostili opravdu originálně (viz foto).

   = Seremed Turbo – Seremed se nebojí, do cíle vždy doletí.

    = Káčeři – Soupeři nám nevěří, že vyhrají Káčeři

  = Správný směr – Správný směr pro dnešní den


Sobota 2. 4. 2011

= Task 1 a 2 – Hodnocený start a Hod míčkem

Původně byla na sobotní ráno nabrífována Navigace s hledáním znaků, ale kvůli počasí se změnilo pořadí disciplín a jako první piloti nastoupili do disciplíny „Hod tenisovým míčkem na cíl“ a zároveň Hodnocený start. Start měli téměř všichni na poprvé, takže za 250 bodů. Hod míčkem se všem pilotům mooooc líbil. Je to obdoba házení pytlíků s pískem, vtip je ale v tom, že míček odskočí a tak je opravdu těžké přesně zamířit a míček hodit tak, aby zůstal co nejblíže terči – je to vlastně takový letecký Petang. Nejlépe si vedl pilot Michal Haviar z týmu SPRÁVNÝ SMĚR, jehož míček se zastavil 1,5 metru od terče.


=

Task 3 -  Přesnost přistání

Po odhození míčku piloti nastoupali do výšky min 100m, vypnuli motor a dokončili svůj let třetí disciplínou – přesností přistání. Je trochu smutné, že se na akci objevili i piloti, kteří se nechtěli zapojit do soutěžení a do Býkovic si přišli zalítat jen tak. Motali se závodníkům do dráhy a komplikovali organizátorům a hlavně soutěžícím jejich snahu. Tak příště se snad polepší… Nejlepším pilotem, který přistál 3m od terče je pilot Jirka Qvak Jirák z družstva SEREMED TURBO. Výborně přistáli taky Luboš Halama a Aleš Žižlavský (4m).

Task 4, 5 a 6 – Hodnocený start, Hod míčkem a MINI MAXI

Pro velký úspěch si piloti vyžádali opět hod tenisovým míčkem jako zpestření disciplíny Mini Maxi a znovu se hodnotil start. Tedy - piloti odstartovali (většina zase napoprvé za plný počet bodů), hodili míčkem na terč a nalítli do disciplíny Mini Maxi, kde ve vytyčeném koridoru letěli nejprve na minimální a potom na maximální rychlosti. Skvěle se dařilo Ríšovi Palinkášovi a Jirkovi Jirákovi, oba ze stáje SEREMED TURBO. Třetím nejlepším pilotem byl Marcel Kasal z teamu SPRÁVNÝ SMĚR.

= = Task 7 a 8 – Hodnocený start bez motoru a Přesnost přistání pod kopcem

Během dne zesílil termický vítr a tak na řadu přišla disciplína – let z Býkovické meze, samozřejmě bez motoru a pod mezí přistání na terč. K tomu se opět hodnotil bezmotorový start. V této disciplíně zabodoval Michal Haviar, který dal terč. Do 1 metru se taky trefili Luboš Halama a Jirka Jirák.


Task 9 – Štafeta družstev

Opravdu vypečenou disciplínou byla štafeta družstev, kdy pilot vedl padák nad hlavou určenou trasou, za cílovou páskou položil padák, s květákem běžel ke svému družstvu, předal štafetu dalšímu, až se takto vystřídali všichni soutěžící. Team SEREMED TURBO vybojoval nejlepší čas a = = = získal prvenství v této disciplíně.


Task 10 a 11 – Hodnocený start a Navigace se znaky

Původně nabrífovaná ranní navigace se letěla v sobotu večer. Znovu se hodnotil start (dobrá motivace pro trénink) a poté se piloti vydali na trať asi 46 km dlouhou, kde byly v krajině ukryty znaky ve tvaru písmen L, T, X a I. Piloti měli přinést jak tvar, tak barvu znaku a také přesné umístění na trati. Nejlepším hledačem byl Luboš Halama (SPRÁVNÝ SMĚR), za ním pak Pepa Stacho, Pavel Gottfried (team KÁČEŘI) a Pavel Sedlář s Ríšou Palinkášem (SEREMED TURBO).

= = =  


Navigační úloha se všem moc líbila, každý najitý znak udělal pilotům velkou radost a nadšení se vraceli se západem slunce nazpět. Večírek s grilovanou krkovičkou se konal v Býkovickém hradišti a závodníci plni dojmů si vzájemně sdělovali své zážitky a emoce do pozdních nočních hodin.

Na neděli ráno byly naplánovány další závodní disciplíny, ale jak už to tak někdy v Býkovicích bývá – mlha hustá tak, že by se dala krájet, se válela celé dopoledne na letišti. Co s tím? Závody byly završeny soutěžemi vědomostními.

Hádanka 1 – Piloti dostali několik indicií v podobě předmětů nebo obrázků a na jejich základě měli uhádnout přesné slovo (PARAMOTOR). Vtip byl v tom, že předměty i obrázky byly zavádějící, ale KÁČEŘI tentokrát zabodovali a slovo uhádli nejrychleji.

Hádanka 2 – Ve stylu hry aktivity, piloti pantomimou předváděli dané slovo (např. negativka, srážka s ptákem, instruktor na dovolené apod.) a ostatní pak hádali přesné znění slova. Opět si nejlépe vedli Káčeři a v těchto soutěžích dotáhli bodovou ztrátu z létacích disciplín.

Před polednem se mlha konečně zvedla a následovalo volné létání, oběd a vyhlášení výsledků.

= = = Jelikož byla 3 soutěžní družstva, každý pilot si odnesl diplom za první, druhé nebo třetí místo. Každý z pilotů dostal zlatou, nebo stříbrnou či bronzovou medaili. A proto opět platí, že v Býkovicích není poražených a každý je vítězem. Piloti se týmově podělili o naložené utopence, vyfotili se se svými originálními vlajkami a s úsměvem na tváři rozjeli domů. Díky patří především Vám všem, kteří jste přijeli a užili si s námi ten první aprílový víkend, soutěžili a bavili se, týmově spolupracovali a utvořili zase jednu velkou hezkou vzpomínku na povedenou akci. A kdo má zájem být příště taky u toho – na podzim (7.-9.10.) se v Býkovicích bude konat obdobná amatérská soutěž rekreačních pilotů „Býkovické Air Games“. Tak NEVÁHEJ A LEŤ…

NaL 2011

 


FOTOGALERIE  Neváhej a leť 2011

 

VÝSLEDKOVÁ LISTINA