Jak začít létat?

Od malička chcete létat? Nezkrotná touha vzlétnout Vás zavedla až sem, na naše stránky. Zatím nevíte jak, kde, s kým a na čem začít?
Rozhodli jste se, že vyzkoušíte paragliding, ale nevíte jak na to? Snad Vám těchto několik rad pomůže lépe se v tom leteckém světě orientovat a vybrat tu nejlepší cestu.

Jak začít létat

Jak začít létat

Jak začít létat

Nezačínejte sami

Pošlete přihlášku do školy a dále se řiďte jejich pokyny. Nezkoušejte létat sami, nebo s kamarády ještě před kurzem… Váš kamarád, byť dobrý pilot, není instruktor, nezná začátečnické chyby a neumí Vás na ně upozorňovat. Je to učitel laik, s jehož pomocí získáte nesprávné návyky a mohli byste se společně na Vás dopustit velkých škod, které pak ve škole složitě odbourávají. Můžete se připravovat teoreticky. Před kurzem si sežeňte literaturu (dobrá škola ji posílá předem) a snažte se do sebe nasypat co nejvíce informací, na kurzu pak budete mít výhodu.

Na čem chci létat?

Rozhodněte se, zda chcete létat na volno jako pták, nebo jestli zvolíte cestu motorovou. Pokud vyberete motor, i potom je nejsnazší cestou začít nejprve bez motoru a až si člověk na chování padáku a své reakce zvykne, pak teprve přidat na záda motor. Samozřejmě lze rovnou zvolit motorové létání, ale cesta je to zdlouhavá a trnitější. V motorovém létání se pak rozhodněte zda s krosnou na zádech nebo na motorové tříkolce. Oboje má své výhody i nevýhody, které se dovíte na kurzu. Pokud se rozhodnete pro motorovou tříkolku, určitě vyberte školu, která vlastní trenažér na nácvik startů s tříkolkou!!! (ušetříte tím spoustu peněz :-))

Výběr správného kurzu paraglidingu

Vyberte si školu, která nejlépe vyhovuje Vašim požadavkům. Vždy se ptejte nejen na cenu, ale i na způsob výuky, školní vybavení, počet instruktorů na žáka, co všechno je v ceně kurzovného a jaké výhody škola nabízí.

Na kurz přijeďte v dobré fyzické i psychické kondici. Celou dobu se pak řiďte radami instruktorů, kteří vědí co dělají a znají tu nejkratší cestu k létání. Vždy ale také používejte svůj vlastní zdravý rozum. Musíte se během týdne naučit samostatnosti, abyste pak dokázali létat i bez pomoci instruktora a jeho hlasu ve vysílačce. Volte cestu nejmenšího odporu. Vymezte si na kurz opravdu nekompromisně svůj volný čas. Nepracujte a neřešte rodinné problémy, věnujte se po celý týden jen jednomu jedinému cíli – naučit se létat.

Letecký lékař

Budete potřebovat potvrzení od svého obvodního lékaře. Neděste se! Je to stejná prohlídka, jako třeba na řidičák. Pokud jste FIT, stačí potvrzení, že jste schopen/a provozovat paragliding. Můžete využít formulář Osobního listu stažený z našich stránek. Cena vyšetření a potvrzení je u těchto lékařů různá, pohybuje se od 200-800 Kč.

Pilotní licence

Pro všechny způsoby létání potřebujete pilotní licenci a ani paragliding není výjimkou. Je to vlastně podobné, jako řidičák na auto: Absolvovat kurz a úspěšně jej zakončit teoretickou a praktickou zkouškou.

Koupě vybavení na paragliding

Nevhodné paraglidingové vybyvení je velice často příčinou ukončení létání!!!
Výbavu si pořizujte až poté, co absolvujete kurz nebo jste na jeho konci. Nekupujte nic dopředu, mohli byste koupit zajíce v pytli, s kterým si moc leteckých chvilek neužijete.  Pokud to s létáním myslíte opravdu vážně a paraglidingu se chcete i nadále věnovat, pak jednoznačně potřebujete vhodnou! vlastní výbavu. Nechte si poradit od svého instruktora. Pouze instruktor, který vás učí létat, vám dokáže poradit s výbavením, které odpovídá Vašim dovednostem. Nebude Vám vnucovat jednu značku padáku, nebo motoru, ale bude se Vám snažit pomoci najít to nejlepší dle Vaší motorické  schopnosti a finanční situace. Silácké řeči v hospodě o tom kdo, na čem, kdy letěl, nebo lítá, Vám moc nepomohou. Jste začátečník, letecký benjamínek, a do světa létání se Vám teprve pootevřeli dveře, tak by jste měl podle toho vybírat...

A dál? ... Létat, létat a létat...

A teď jste piloty, piloty začátečníky a abyste létali bezpečně, musíte trénovat. Létání není sport jako cyklistika nebo plavání. Po roce přestávky umíte pořád jezdit nebo plavat, ale už jen měsíční přestávka v létání způsobuje nejistotu na startu. Snadno se dá rychle zapomenout, co do Vás ve škole pod tlakem napresují. Proto musíte do vzduchu často jak jen to jde a nejlépe s instruktorem, nebo se zkušeným pilotem. A proto znovu připomínám, že je třeba, abyste měli vlastní výbavu a nemuseli čekat, až Vám ji kamarád někdy možná půjčí.... Využívejte nabídky své domovské školy společného létání, výletů apod. Zajistíte si tak hezké zážitky, pocit sucha a bezpečí... :-)


Pokud Vás bude cokoliv zajímat, cokoliv, na co jste na našich stránkách nenašli odpověď, neváhejte a zavolejte nebo napište mail. Rádi Vám všechny otázky zodpovíme.

* Tak na viděnou třeba v Býkovicích se těší tým Letecké školy Jožky Káčera *

jak začít létat?
jak vybrat správnou školu?
v čem jsme jiní, než ostatní?
up