Jak zvolit správnou velikost nového kluzáku?


 

 

Nejdříve spočítejte svou vzletovou hmotnost (vaše hmotnost plus váha celého vašeho vybavení včetně sedačky a kluzáku). Poté se podívejte do tabulky znázorňující váhové rozpětí a velikosti vámi vybraného kluzáku. Pokud vaše vzletová hmotnost vychází na hranici dvou velikostí, vyberte si podle vašeho stylu létání. Pro dynamičtější létání zvolte menší kluzák, pokud létáte ve slabších podmínkách, dejte přednost větší velikosti křídla.

 

 

Pro motorové létání se toleruje větší zatížení křídla (4-4,5kg/m2). A to proto, že „motoráři“ ke svému létání nejsou nuceni vyhledávat termické podmínky a jejich prioritou je spíše větší rychlost křídla. Spolu s větším zatížením a zvýšením rychlosti křídla se logicky také zvýší jeho opadání, což je pro volné létání nevýhodné – pilot „motorář“ ale tuto drobnou nevýhodu snadno kompenzuje přidáním plynu. Nesporným kladem pak zůstává, že díky těmto odlišnostem mezi volným a motorovým létáním může pilot pro obojí létání využívat jeden kluzák.

Zvolte tedy křídlo podle vaší vzletové hmotnosti s výbavou na volné létání a přidáním motoru se pak zatížení kluzáku přiměřeně zvýší. Pokud uvažujete převážně o létání na motoru a jste v základní výbavě na rozmezí dvou velikostí – pak zvolte větší velikost křídla.

Pozor! Ověřte si předem, zda je vámi vybraný typ kluzáku vhodný pro motorové létání.