Jak začít létat?

Jak začít létat

Od malička chcete létat? Nezkrotná touha vzlétnout Vás zavedla až sem, na naše stránky.

Zatím nevíte jak, kde, s kým a na čem začít?

Rozhodli jste se, že vyzkoušíte paragliding, ale nevíte jak na to?

 Snad Vám těchto několik rad pomůže lépe se v tom leteckém světě orientovat.

Několik informací pro začátek:

  • Na čem chci létat?
    • Rozhodněte se, zda chcete létat na volno jako pták, nebo jestli zvolíte cestu motorovou. Pokud zvolíte motor, i potom je nejsnazší cestou začít nejprve bez motoru a až si člověk na chování padáku a své reakce zvykne, pak teprve přidat na záda motor. Samozřejmě lze rovnou zvolit motorové létání, ale cesta je to trošku trnitější. V motorovém létání se pak rozhodněte zda s krosnou na zádech nebo na motorové tříkolce. Oboje má své výhody i nevýhody, které se dovíte na kurzu.
  • Pilotní licence
    • Pro všechny způsoby létání potřebujete pilotní licenci (ani paragliding není výjimkou). Je to něco jako řidičák na auto. Získat ji můžete po absolvování kurzu v některé paraglidingové škole.
  • Paraglidingová výbava
    • Výbavu si pořizujte až poté, co budete mít absolvován kurz nebo na jeho konci. Nekupujte nic dopředu, mohli byste kupovat zajíce v pytli. Na kurzu se dozvíte mnoho užitečného a předejdete tak řadě nepříjemností.

A dál ???

 Nezačínejte sami. Pošlete přihlášku do školy a dále se řiďte jejich pokyny. Nezkoušejte létat sami nebo s kamarády ještě před kurzem… Váš kamarád, byť dobrý pilot není instruktor, nezná začátečnické chyby a neumí Vás na ně upozorňovat. Je to učitel laik a mohli byste se společně na Vás dopustit velkých škod, které pak ve škole složitě odbourávají. Můžete se připravovat teoreticky. Před kurzem si sežeňte literaturu (dobrá škola ji posílá předem) a snažte se do sebe nasypat co nejvíce teorie, na kurzu pak budete mít výhodu.

Letecký lékař.

Budete potřebovat potvrzení od lékaře. Na volné létání Vám stačí od Vašeho obvodního, na motorové pak speciální lékařský posudek o zdravotní způsobilosti 2.třídy pro soukromé piloty a uživatele sportovních létajících zařízení. Neděste se. Není to nic složitého. Na stránkách LAA (nebo přímo tady) najdete seznam všech leteckých lékařů v ČR, vyberete si svého nejbližšího a objednáte se. Je lepší si nejprve nechat udělat EKG u svého obvodního a s tím pak navštívit leteckého lékaře. Cena vyšetření a potvrzení je u těchto lékařů různá, pohybuje se od 100-800Kč.

 

Výběr správného kurzu paraglidingu

Vyberte si školu, která nejlépe vyhovuje Vašim požadavkům. Vždy se ptejte nejen na cenu, ale i způsob výuky, školní vybavení, počet instruktorů na žáka, co všechno je v ceně kurzovného a jaké výhody škola nabízí.

Na kurz pak přijeďte v dobré fyzické i psychické kondici. Celou dobu se pak řiďte radami instruktorů, kteří vědí co dělají a znají tu nejkratší cestu k létání. Vždy ale také používejte svůj vlastní zdravý rozum. Musíte se během týdne naučit samostatnosti, abyste pak dokázali létat i bez pomoci instruktora a jeho hlasu ve vysílačce. Volte cestu nejmenšího odporu. Vymezte si na kurz opravdu nekompromisně svůj volný čas. Nepracujte a neřešte rodinné problémy, věnujte se po celý týden jen jednomu jedinému cíli – naučit se létat.

 

Koupě vybavení na paragliding

Jste po kurzu a o moc chytřejší, teprve tehdy nastane čas na koupi vhodného vybavení. Pokud to s létáním myslíte opravdu vážně a motorovému paraglidingu se chcete dále věnovat, pak jednoznačně potřebujete vlastní výbavu. Nechte si poradit od odborníka. Silácké řeči v hospodě o tom kdo, na čem, kdy letěl Vám moc nepomohou. Jste začátečník, letecký benjamínek, musíte podle toho vybírat.

Na pořádné brusy máte ještě hodně času. Dobrý instruktor Vám nebude vnucovat svůj názor, jednu značku padáku a motoru, ale bude se Vám snažit pomoci najít to nejlepší dle vaší motorické i finanční situace.

Na Vaše paraglidingové vybavení budete potřebovat „papíry“. Technický průkaz padáku a kompletu, povinné pojištění. I s tímto Vám pomůže Váš instruktor.Vystavení techničáku a sjednání pojištění není žádný problém a v tuto chvíli je Vám legálně otevřena cesta do oblak.

 

Létat, létat, létat.

A teď jste piloty, piloty začátečníky a abyste létali bezpečně, musíte trénovat. Létání není sport jako cyklistika nebo plavání. Po roce přestávky umíte pořád jezdit nebo plavat, ale už jen měsíční přestávka v létání způsobuje nejistotu na startu. Snadno se dá rychle zapomenout, co do Vás ve škole pod tlakem napresují. Proto musíte do vzduchu často jak jen to jde a nejlépe s instruktorem nebo se zkušeným pilotem. A proto znovu připomínám, že je třeba, abyste měli vlastní výbavu a nemuseli čekat, až Vám ji kamarád někdy možná půjčí.... Využívejte nabídky své domovské školy společného létání, výletů apod. Zajistíte si tak hezké zážitky, pocit sucha a bezpečí.


Pro více informací, klikněte na odkaz JAK VYBRAT SPRÁVNOU ŠKOLU  nebo ČASTO KLADENÉ DOTAZY.


Informace o kurzech, které provádíme, jejich průběhu a ceně najdete v odkaze KURZY.


Pokud Vás bude cokoliv zajímat, cokoliv, na co jste na našich stránkách nenašli odpověď, neváhejte a zavolejte nebo napište mail. Rádi Vám všechny otázky zodpovíme.

 

Tak na viděnou  třeba v Býkovicích se těší tým Letecké školy Jožky Káčera